مرکز سونوگرافی و نمونه برداری ندول تیروئید در تهران

مرکز سونوگرافی و نمونه برداری ندول تیروئید در تهران

مرکز سونوگرافی و نمونه برداری ندول تیروئید در تهران

نمونه برداری ندول تیروئید در تهران

سونوگرافی تیروئید یک روش تصویربرداری از غده تیروئید است. به کمک سونوگرافی تیروئید می‌توان موارد مشکوک از جمله کیست، ندول‌ها و تومورهای این اندام را شناسایی کرد. زمانی‌که پزشک با معاینه غده تیروئید یا نتایج آزمایش‌ها متوجه موارد مشکوکی شود، درخواست سونوگرافی تیروئید می‌کند. گاهی بیمار با معاینه گردن خود متوجه برآمدگی یا وجود ندول می‌شود یا احساس درد در این ناحیه دارد. در چنین مواردی این سونوگرافی تجویز می‌شود.

ندول تیروئید چیست؟

تیروئید عضو پروانه ای شکل جلو گردن وبالای استخوان ترقوه است و کار ان ترشح هورمونهای تیروئید میباشد.

ندول یا گره‌های تیروئیدیبه توده‌های بدخیم و خوش خیم می‌گویند که در ناحیه تیروئید ایجاد می‌شود. ندول‌ها یا همان گره‌ها از نظر جذب مواد رادیواکتیو به سه نوع سرد، گرم و داغ تقسیم می‌شوند و برای تشخیص آن از روش سونوگرافی استفاده می‌شود.ندول‌های نودولهای تیروئید می‌توانند خوش‌خیم یا بدخیم باشند. در حین سونوگرافی تیروئید، به وضعیت ندول‌ها نمره‌ای داده می‌شود تا جایگاه‌ آن‌ها در طبقه بندی مشخص شود.:

نحوه انجام سونوگرافی ندول تیروئید

سونوگرافی تیروئید بی‌خطر و بدون درد است. توسط دستگاه سونوگرافی تصاویری از داخل بدن با کمک امواج صوتی ایجاد می‌شود و انجام آن به وسیله یک مبدل (پروب) و ژل سونوگرافی که بر روی سطح پوست به طور مستقیم کشیده می‌شود، صورت می‌پذیرد. در طی تصویربرداری اولتراسوند و یا اسکن اولتراسوند که آن را سونوگرافی نیز می‌نامند، امواج صوتی توسط پروب و ژل به طور مستقیم به بدن منتقل می شود و اطلاعات انعکاس امواج پس از برخورد به اعضای بدن به شکل یک تصویر ثبت می‌گردد. این دستگاه از اشعه یونیزه (همان اشعه ایکس) استفاده نمی‌کند، بنابراین بیمار در معرض تابش قرار نمی‌گیرد.

مزایای سونوگرافی ندول تیروئید

  • غیرتهاجمی و بدون سوزن یا تزریق است.
  • دردناک نیست، در دسترس و ارزان‌تر از سایر روش‌ها است.
  • بسیار ایمن است و از اشعه ایکس در آن استفاده نمی‌شود.
  • تصاویر ثبت‌شده واضح می‌باشد.
  • تصاویر لحظه و واقعی هستند و می‌توان همزماننمونه‌برداری نیز انجام داد.

کاربردهای سونوگرافی ندول تیروئید

  • برای بررسی و تشخیص ندول های بیشتر از تعداد ندول هایی که در معاینه فیزیکی احساس شده‌اند.
  • وجود ندول های بیشتر در تیروئید ممکن است بیمار را به سمت گواتر مولتی ندولار کشانده باشد، از این رو پزشک با معاینه و سونوگرافی تیروئید احتمال سمی بودنندول را بررسی می‌کند و درباره تعداد آنها اطلاعاتی را کسب می‌کند.
  • به دلیل بررسی تعداد ندولهایی که در طول یک زمان مشخصی به طور چشمگیر افزایش پیدا کرده‌اند.
  • همچنین از این نوع سونوگرافی اولتراسوند به این دلیل که در زمان واقعی انجام می‌شود می‌توانند برای عمل‌هایی که به گاید (هدایت) نیاز دارند از جملهبیوپسی سوزنی استفاده کنند و نیز از آن در هدایت کاتتر و یا دیگر وسائل (وسائلی که برای تخلیه مایعات جهت تشخیص و یا تسکین درد بیمار به کار می رود) استفاده می‌کنند.
  • چون امواج صوتی به طور همزمان با انجام سونوگرافی تشکیل می‌شود این قابلیت را دارد که در هدایت دقیق سوزن بیوپسی به بافت هدف مثلاً ندول تیروئید به پزشک کمک کند. همچنین این خاصیت سونوگرافی در انجام روش‌های روش درمانی کم تهاجمی نظیر درمان توده‌های تیروئید با امواج بی‌خطر ماکرویو و F استفاده می‌شود. در این موارد پزشک می‌تواند بدون اینکه به بافت نرمال تیروئید آسیب برساند، به درمان توده‌های تیروئید بپردازد.

زمان مراجعه جهت انجام سونوگرافی ندول تیروئید

برای بررسی تمامی مشکلات موجود در تیروئید از سونوگرافی تیروئید استفاده می‌کنند. بیشتر ندول ها یا گره‌های تیروئید، غیرسرطانی هستند و مشکلی ایجاد نمی‌کنند. علت ایجاد ندول های تیروئید مشخص نیست ولی اغلب ندول ها زمینه خانوادگی دارند، یعنی اگر پدر و مادر ندول تیروئید داشته باشند، به احتمال زیاد فرزندان هم دچار آن خواهند شد همچنین افرادی که در معرض تابش اشعه قرار می‌گیرند، بیشتر دچار این ندول ها می‌شوند.

عوارض سونوگرافی ندول تیروئید

سونوگرافی را می‌توان عکس‌برداری بدون درد با استفاده از امواج فراصوت تعریف کرد که ممکن است این امواج آسیب‌زننده به نظر برسند. در واقع سونوگرافی به طور کامل روی پوست انجام می‌شود و به اعضای داخلی بدن اثر نمی‌گذارد و عوارضی به همراه ندارد.

مرکز رادیولوژی و سونوگرافی خورشید با بهره گیری از پزشکان متخصص و دستگاههای پیشرفته سالیان متمادی است که در خدمت هموطنان برای انجام سونوگرافی و نمونه برداری بدون درد از ندولهای تیروئید صبح وشب با تعیین وقت قبلی فعالیت دارد.

جهت تعیین وقت سونوگرافی و یا نمونه برداری به شماره ۰۹۳۸۲۰۹۸۸۰۸ در واتس اپ پیام دهید.

اشتراك گذاری نوشته


× ثبت نوبت آنلاین رایگان