بهترین مرکز آنومالی اسکن جنین در شرق تهران

بهترین مرکز آنومالی اسکن جنین در شرق تهران

بهترین مرکز آنومالی اسکن جنین در شرق تهران

آنومالی اسکن جنین در شرق تهران

اگر شما یک خانم باردار یا همسرِ یک خانم باردار هستید احتمالا با واژه سونوگرافی آنومالی آشنایی دارید یا به گوشتان خوده است ولی احتمالا اطلاعات کاملی در این باره ندارید اما نگران نباشید چرا که ما در این مقاله می خواهیم به طور کامل به این نوع سونوگرافی بپردازیم .

آنومالی چیست؟

سونوگرافی آنومالی یا اسکنِ ناهنجاری، سونوگرافی ۲۰ هفته یا سونوگرافی سطح ۲ نیز نامیده می شود که ساختارهای آناتومیک جنین، جفت و اندام های لگن مادر را ارزیابی می کند و این اسکن یک مولفه مهم برای مراقبت های معمول قبل از تولد محسوب می شود.

سونوی آنومالی

این اسکن بین هفته های ۱۸ تا ۲۲ بارداری انجام می شود اما به صورت معمول و روتین در هفته نوزده توصیه و انجام می شود، به عنوان یک جز کامل کننده از مراقبت های معمول قبل از تولد محسوب می شود که حتما بایستی انجام شود. دلیل این تاریخ این است که قبل از هجده هفته بارداری، اندام های جنین ممکن است از اندازه و رشد کافی برخوردار نباشند تا امکان ارزیابی سونوگرافی را فراهم کنند. اسکن هایی که بیش از بیست و دو هفته بارداری انجام می شوند، بسته به قوانین محلی، ممکن است توانایی جستجوی حاملگی را محدود کنند.

سونوی دو بعدی (۲D) برای ارزیابی ساختارهای جنین، جفت و حجم مایع آمنیوتیک استفاده می شود و اندام های لگن مادر نیز ارزیابی می شوند. مشاهده با استفاده از یک پروب سونوگرافی شکم بدست می آید اما همچنین ممکن است از پروب سونوگرافی واژن برای ارزیابی جفت سر راه و طول دهانه رحم استفاده شود. سونوگرافی سه بعدی (۳D) برای استفاده معمول در هنگام اسکن ناهنجاری توصیه نمی شود اما ممکن است از سونوگرافی سه بعدی برای ارزیابی بیشتر ناهنجاری های مشکوک در ویژگی های خاص جنین استفاده شود.

 

آنومالی اسکن

اگر برایتان این سوال پیش آمده است که آنومالی اسکن جنین چیست نگران نباشید چرا که می خواهیم به صورت دقیق تر به آن بپردازیم. اگرچه سونوگرافی یک ابزار غربالگری مفید برای ناهنجاری های جنین است اما حساسیت این اسکن بسیار متغیر است و به طور بالقوه تنها چهل درصد از کل ناهنجاری های جنین را تشخیص می دهد. توانایی این اسکن در تشخیص ناهنجاری های ساختاری جنین بسته به شدت ناهنجاری، خطر زمینه ای جمعیت مورد مطالعه، سن حاملگی در زمان اسکن، تخصص تکنسین سونوگرافی و متخصص زنان و زایمان و چاقی مادر متفاوت است.

آنومالی اسکن جنین

مواردی که در اسکن برای جنین بررسی می شود به شرح زیر است که توضیح مختصری نیز درباره ی آن ها داده ایم تا به طور کلی با آن ها آشنا شوید. اولین مورد شکل و اندازه ی سر جنین است که اگر جنین مشکلات شدید مغزی داشته باشد در این مرحله می توان آن را تشخیص داد. برای این کار سر جنین از لحاظ ظاهر و اندازه بررسی می شود تا اگر از حالت طبیعی آن خارج شده باشد، بررسی های بیشتری انجام داده شود که به ندرت به آسیب های شدید مغزی منتهی می شود. مورد بعدی مشکل شکاف لب در جنین است که با این اسکن قابل تشخیص است ولی اگر شکاف کام داخل دهان جنین وجود داشته باشد، تشخیص آن مشکل یا غیر ممکن است.

مورد دیگر ستون فقرات جنین است چرا که مشکل نقص مادر زادی لوله ی عصبی از جمله مشکلات شایع در کودکان هست که حتما باید در اسکن مورد بررسی قرار گیرد. سونو آنومالی و تعیین جنسیت هم به یکدیگر پیوند خورده اند، هر چند که اهمیت پزشکی کمتری دارد ولی معمولا پدر و مادر ها می خواهند جنسیت فرزند خود را متوجه شوند. اجزای داخلی بدن جنین نیز با این اسکن توان بررسی شدن، دارند مثلا متخصص باید مطمئن شود که اندام های داخلی شکم جنین به دیواره چسبیده باشند. اجزای داخلی هم تک به تک بررسی می شود مثلا معده را نگاه می کنند که باید شکل یک حباب سیاه را مشاهده کنند که یعنی مایع آمنیوتیک در معده وجود دارد که نشانگر باز بودن لوله ی گوارش جنین می باشد.

بررسی وضعیت قلب جنین

قلبِ جنین باید دارای دو دهلیز در بالا و دو بطن در پایین باشد که با هر بار ضربان قلب بایستی باز و بسته شوند و در کنار آن ها باید ورید های اصلی قلب هم بررسی شوند. کلیه های جنین از مورد های بعدی بررسی است که وجود دو عدد کلیه ضروری است و همچین وجود ادرار در مثانه هم بررسی می شود. جنین در این سنین در هر روز، نیم ساعت ادرار می کند و اگر مثانه خالی باشد باید تا آخر اسکن پر شدن آن مشاهده شود که ناشی از سلامت جنین است. به غیر از اجزای داخلی، اجزای دیگر همچون دست ها، پا ها، ران ها و بازو ها نیز بررسی می شوند و حتی تعداد انگشت های جنین شمرده می شود تا مبادا کم یا زیاد باشد.

وضعیت قرار گیری جنین و جفت هم از جمله چیزهایی است که باید بررسی شود و اگر مشکلی باشد حتما باید تشخیص داده شود وگرنه در زایمان مادر به مشکل بر می خورند. به طور کلی متخصص اجزای داخلی را اندازه می گیرد همچون دور سر که HC نامیده می شود و یا دور شکم AC و استخوان ران FL که با اندازه ی های استاندارد مقایسه می شوند تا از سالم بودن جنین اطمینان حاصل شود. شما می توانید این سونوگرافی را به صورت پرینت شده از متخصص خود دریافت کنید تا یادگاری پیش شما بماند و به کودک آینده ی خود نشان دهید.

تشخیص مشکل در جنین

متخصصان یک لیست بلند بالا از مشکلاتی که ممکن است جنین داشته باشند را دارند و تک به تک هر مشکل را بررسی می کنند. این مشکلات به دو دسته ی کلی تقسیم می شوند، مشکلاتی که بسیار حیاتی هستند و سلامت جنین یا مادر را به خطر می اندازند و مشکلاتی که خیلی جدی نیستند و یا حتی بعد از زایمان قابل معالجه هستند. اگر مشکل نوزاد از نوع دسته ی دوم باشد متخصص به پزشک ماما اطلاع می دهد تا به محض به دنیا آمدن، نوزاد تحت مراقبت های ویژه قرار بگیرد و پروسه ی درمانی او اجرا شود. بعضی از مشکلات جنین با اولین سونوگرافی آنومالی تشخیص داده می شوند ولی بعضی های دیگر نه و بایستی چندین بار دیگر این اسکن تکرار شود تا اگر مشکلی بود متخصص آن را تشخیص دهد و شما نباید نگران این تکرار ها باشید و باید بدانید که بسیاری از اختلالاتی که متخصص آن ها را مورد بررسی قرار می دهد خیلی نادر هستند و جای نگرانی نیست. اگر در این اسکن مشکلی همچون مشکل قلبی دیده شود باید به متخصص دیگری مراجعه شود و مثلا اکوی قلب جنین انجام شود.

آنومالی یعنی چه؟

آنومالی در لغت به معنای غیر عادی و غیر متعارف یا نا به هنجاری و انحراف از حالت طبیعی است که به همین دلیل این نام برای سونوگرافی تشخیص مشکلات احتمالی جنین در نظر گرفته شده است.

آنومالی گروس چیست

در آنومالی، گروسِ جنین بررسی می شود در واقع گروس یعنی ناهنجاری آشکار جنین که با مشاهده ی آن گفته می شود “جنین دارای گروس است و باید بررسی های بیشتری انجام شود” و اگر مشکلی نباشد جمله ی “تا حد قابل دید با سونو آنومالی گراس در جنین مشاهده نشد” را ذکر می کنند.

اشتراك گذاری نوشته


× ثبت نوبت آنلاین رایگان